Kontakt


Specjalistyczna Praktyka Lekarska
Prof. dr hab. n. med. Piotr Skałba


specjalista ginekolog i położnik
specjalista endokrynolog

41-800 Zabrze, ul. Sądowa 22

Przyjęcia wyłącznie po uprzedniej rejestracji telefonicznej.telefoniczna rejestracja

telefon stacjonarny
32 271 6681
poniedziałek  17:00 - 18:00
wtorek  13:00 - 16:00
środa  15:00 - 16:00
czwartek  -
piątek  17:00 - 18:00
sobota  -
niedziela  -

telefon komórkowy
662 016 681
poniedziałek  15:00 - 19:00
wtorek  15:00 - 19:00
środa  15:00 - 19:00
czwartek  15:00 - 19:00
piątek  15:00 - 19:00
sobota  -
niedziela  -

Porady


Kiedy i dlaczego zasięgnąć porady ginekologa - endokrynologa.

Dlaczego wykonywać badania cytologiczne, badania w kierunku brodawczaka i szczepić się przeciw rakowi szyjki macicy.

Dlaczego wykonać test diagnostyki genetycznych predyspozycji do raka piesi i jajników.

Kiedy i dlaczego zasięgnąć porady ginekologa - endokrynologa
Podstawowym objawem, mogącym wskazywać na zaburzenia hormonalne u kobiety w okresie rozrodczym (między 16 a 50 rokiem życia) są zaburzenia miesiączkowania.
O pierwotnym braku miesiączki mówimy gdy 16 letnia dziewczynka nie zaczęła miesiączkować. Nie oznacza to jednak, że w przypadku braku pierwszej miesiączki u młodszych dziewcząt należy spokojnie czekać do 16 lat. Nasze nastolatki zaczynają miesiączkowanie przeciętnie w wieku 13 lat, a zatem jeżeli dziewczynka 13- 16 letnia nie miesiączkuje a odczuwa okresowe bóle w dolnej części brzucha powinna być zbadana ginekologicznie, ponieważ zestawienie tych objawów może sugerować wadę rozwojową narządu rodnego, wymagającą szybkiej interwencji chirurgicznej.Po wykluczeniu wady niezbędne są najczęściej badania hormonalne, które może zlecić endokrynolog- ginekolog lub endokrynolog – pediatra.
O wtórnym braku miesiączki mówimy wówczas gdy u kobiety prawidłowo dotychczas miesiączkującej doszło do zatrzymania miesiączkowania przez okres ½ roku. I w tych przypadkach nie należy spokojnie czekać na samoistne wyjaśnienie problemu przez okres ½ roku, zwłaszcza gdy dotychczasowy rytm miesiączkowania był prawidłowy i gdy istnieje możliwość zajścia w ciążę (niezależnie od stosowanych środków lub metod antykoncepcyjnych). Zalecam, aby zwrócić się do ginekologa gdy opóźnienie wystąpienia oczekiwanej miesiączki wynosi 2 tygodnie, a jeżeli dodatkowo kobieta odczuwa ból w podbrzuszu powinna zgłosić się natychmiast, gdyż może to oznaczać wytworzenie się torbieli jajnika, lub pozamaciczne (ektopowe) zagnieżdżenie się ciąży.
Terminem rzadkie miesiączkowanie określamy rytm występowania miesiączek co 60 – 90 dni. Zaburzenie miesiączkowania tego typu jest najczęściej spowodowane nieprawidłowym wydzielaniem hormonów jajnikowych lub przysadkowych i wymaga specjalistycznej porady zwłaszcza gdy towarzyszą mu : nieprawidłowe owłosienie, zmiany masy ciała, czy też mlekotok.
Porady wymaga również bolesne i obfite miesiączkowanie.
Termin menopauza oznacza ostatnią miesiączkę, zwykle ma ona miejsce około 50 roku życia. Za nieprawidłowe uważa się wystąpienie menopauzy przed 40 rokiem lub po 60 roku życia.W obu przypadkach niezbędne są konsultacje ze specjalistą.
Stałej opieki specjalistycznej wymaga najczęściej kobieta, która zauważyła u siebie pojawienie się nadmiernego owłosienia, trądziku lub łysienia. Objawy te mogą być spowodowane nadmiernym wydzielaniem hormonów męskich (androgenów). Nadmierne owłosienie w męskich polach skóry (broda, wąsy, okolice brodawek sutkowych, linia biała w podbrzuszu) nazywamy hirsutyzmem. U młodych kobiet przyczyną nadmiernego wydzielania hormonów męskich jest najczęściej zespół policystycznych jajników. Zespół ten jest wieloobjawowym, najprawdopodobnie uwarunkowanym genetycznie schorzeniem trwającym przwlekle od pokwitania do przekwitania. Choroba ta wymaga dokładnego rozpoznania przez specjalistę i musi być przewlekle leczona. Nieleczenie choroby prowadzi do konsekwencji metabolicznych w postaci: otyłości, zaburzeń tłuszczowych, czy cukrzycy.
70% kobiet z tą chorobą ma trudności z zajściem w ciążę z powodu braku prawidłowego dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Szanse tych kobiet na zajście w ciążę znacznie maleją po 30 roku życia. Światowi eksperci uzgodnili w 2007 roku kolejność postępowania u niepłodnych kobiet z zespołem policystycznych jajników. Podstawą zawsze w tych przypadkach jest dokładne rozpoznanie, które wymaga specjalistycznych badań.
Opisane powyżej objawy hiperandrogenizacji, jeżeli wystąpią po 50 roku życia mogą być wynikiem rozwoju guza jajnika lub nadnerczy i nie wolno ich lekceważyć, ponieważ część z tych nowotworów jest złośliwych. Niestety dość często kobiety bagatelizują te sygnały.
O niepłodności małżeńskiej mówimy gdy zdrowa para, regularnie współżyjąca bez stosowania metod, czy środków antykoncepcyjnych przez 1 rok, nie może uzyskać potomstwa. Przyczyn tego stanu jest wiele, niestety części z nich jeszcze nie znamy. Sukces jednak można osiągnąć w większości przypadków dzięki cierpliwym staraniom obu małżonków, poddaniu się niekiedy skomplikowanym procedurom diagnostycznym i leczniczym i szybkiemu ich wdrożeniu przez kompetentnego specjalistę. Należy pamiętać, że wiek reprodukcyjny u kobiety biegnie szybko i strata czasu, np na poprawę swojego statusu materialnego, czy korzystanie z niewłaściwych porad, skutkuje zmniejszeniem szans na rodzicielstwo.
Kobieta po menopauzie – kobieta po menopauzie żyje obecnie ponad 30 lat, jest to zatem okres, w którym spędza 1/3 swojego życia. Męskie spojrzenie medycyny na kobietę po menopauzie, charakterystyczne dla początków XX wieku obecnie całkowicie się zmieniło. Na stan jej zdrowia w tym okresie ujemnie wpływa wiele czynników. Do najważniejszych z nich należy postępujący proces starzenia się i występujące gwałtownie po menopauzie zaburzenia hormonalne. Należy podkreślić, że znaczna liczba kobiet uważa, iż przekwitanie jest naturalnym procesem biologiczny i nie wymaga stosowania żadnych leków. Pogląd ten nie jest słuszny. Nikt obecnie nie kwestionuje, że niezależnie od stosowania, lub niestosowania leczenia hormonalnego, kobiety w tym okresie wymagają zwiększonej opieki medycznej, a ich problemy zobowiązani są rozwiązywać lekarze różnych specjalności. Kobieta w okresie przed menopauzą, mimo iż nie ma żadnych dolegliwości
powinna się poddać tzw "przesiewowi medycznemu". Przez termin ten rozumiemy szereg badań, w tym najważniejsze to badanie piersi, z ewentualną mammografią lub USG, badanie ginekologiczne, cytologiczne i podstawowe analizy laboratoryjne.
Za podstawowe wskazanie do systemowego leczenia hormonalnego po menopauzie uważa się występowanie objawów klimakterycznych o silnym nasileniu. Problemy wdrożenia leczenia hormonalnego, oceny przeciwwskazań, doboru leków, badań nadzorujących oraz czasu jego stosowania, stanowią obecnie specjalistyczną wiedzę lekarską i należy udzielić kobiecie pełnej, opartej o najnowsze zdobycze wiedzy porady. To jednak nie przeszkadza różnym osobom spoza świata medycznego aby udzielały porad i prezentowały swoje opinie. Dlatego zalecam dużą ostrożność w podejmowaniu decyzji w tej kwestii i poleganiu wyłącznie na uprawnionych opiniach kompetentnych specjalistów.