Kontakt


Specjalistyczna Praktyka Lekarska
Prof. dr hab. n. med. Piotr Skałba


specjalista ginekolog i położnik
specjalista endokrynolog

41-800 Zabrze, ul. Sądowa 22

Przyjęcia wyłącznie po uprzedniej rejestracji telefonicznej.telefoniczna rejestracja

telefon stacjonarny
32 271 6681
poniedziałek  17:00 - 18:00
wtorek  13:00 - 16:00
środa  15:00 - 16:00
czwartek  -
piątek  17:00 - 18:00
sobota  -
niedziela  -

telefon komórkowy
662 016 681
poniedziałek  15:00 - 19:00
wtorek  15:00 - 19:00
środa  15:00 - 19:00
czwartek  15:00 - 19:00
piątek  15:00 - 19:00
sobota  -
niedziela  -

Porady


Kiedy i dlaczego zasięgnąć porady ginekologa - endokrynologa.

Dlaczego wykonywać badania cytologiczne, badania w kierunku brodawczaka i szczepić się przeciw rakowi szyjki macicy.

Dlaczego wykonać test diagnostyki genetycznych predyspozycji do raka piesi i jajników.

Dlaczego wykonywać badania cytologiczne, badania w kierunku brodawczaka i szczepić się przeciw rakowi szyjki macicy
Badania cytologiczne i kolposkopowe to najważniejsze metody stosowane w profilaktyce raka szyjki macicy. Nowotwór ten mimo postępów w diagnostyce i leczeniu nadal zbiera w Polsce znaczne żniwo. Hasło firmy wykonującej testy na wykrywanie wirusa brodawczaka ludzkiego HPV: "codziennie 5 Polek umiera na raka szyjki macicy" jest niestety bardzo bliskie prawdy, a tymczasem wcześnie rozpoznane stany przednowotworowe i rak szyjki macicy są wyleczalne.
Przydatność obu wymienionych metod profilaktycznych, określana trafnością rozpoznań jest wysoka. Dla cytologii wynosi 76,7- 98 %. Metoda ta jest ogólnie dostępna w Polsce, praktycznie badanie można wykonać w prawie każdej poradni ginekologicznej, ale zbyt mało kobiet korzysta z tej możliwości. Zasadniczym celem metody jest mikroskopowa ocena złuszczonych komórek pobranych przez wymazanie ich z szyjki macicy. Pobranie rozmazu jest bezbolesne. Wyniki zapisywane są w skali Papanicolaou (ginekolog greckiego pochodzenie pracujący w USA, który wprowadził tą metodę w 1943 roku), lub w skali Bethesda.
Wynik Pap. I – oznacza prawidłowy skład komórek, Pap. II oznacza obecność komórek z warst głębszych z cechami zwyrodnienia lub zapalnych. Wyniki nie wymagają pobrania wycinków do dalszego badania. Wyniki Pap. III, IV i V. wymagają takiej weryfikacji.
Skala Bethesda jest bardziej szczegółowa, zawiera informacje o podejrzeniu stanów zapalnych z wytypowaniem ich etiologii, zmian regeneracyjnych, reparacyjnych i zanikowych, a także zmian przed- i nowotworowych. Rozpoznanie ASCUS- wskazuje na obecność komórek płaskonabłonkowych trudnych do interpretacji, LSIL i HSIL komórek dysplastycznych ( przednowotworowych ) o słabym i silnym nasileniu zmian ich wyglądu, a AGUS komórek gruczołowych trudnych do jednoznacznej interpretacji. Niezależnie od powyższych rozpoznań, które wymagają dalszej weryfikacji rozpoznanie podane w tej skali może wskazać na obecność komórek nowotworowych.
Uważa się i zaleca, aby pierwsze badanie cytologiczne wykonać w wieku 20 lat, niepóźniej niż w 3 lata po rozpoczęciu współżycia płciowego i powtarzać go co roku. W wieku 20-30 lat wykonywać badanie co roku, a po 40 roku życia- co 2-3 lat.
Test na wykrywanie wirusa HPV firmy Nucleagena wykrywa 33 najczęściej występujące w Polsce genotypy tego wirusa (w tym te najgroźniejsze HPV – 16,18,31,45). Test ten powinna wykonać każda kobieta, która rozpoczęła życie płciowe, niezależnie od liczby partnerów i stosunków, a nawet wieloletnich okresów abstynencji seksualnej. Szczególnie wskazane jest wykonanie testu w przypadkach nawracających stanów zapalnych, planowanej ciąży po przebytych poronieniach (uwaga zakażenie może zostać przeniesione na dziecko i wywołać nawrotową brodawkowatość krtani), kilkuletniego stosowania antykoncepcji hormonalnej lub domacicznej, nawracającego zapalenia cewki moczowej, zapalenia żołędzi i napletka u partnera. Uważa się, że w przypadku niewykrycia zakażenia HPV szansa na rozwój zmian mogących powodowć raka szyjki macicy w ciągu najbliższych 2 lat od daty badania jest bliska zeru.
Zakażenie HPV w początkowej fazie jest bezobjawowe. U większości ustępuje samoistnie w okresie 6- 12 miesięcy. Nie można jednak przewidzieć u których kobiet nastąpi samoiste wyleczenie, a u których rozwiną się zmiany na szyjce macicy.
HPV jest również odpowiedzialny za nowotwory pochwy i sromu (znacznie rzadsze), a także za wystąpienie kłykcin na narządach płciowych.
(szczegółowe informacje www.test-hpv.pl)

SZCZEPIENIA:
Szczepienia przeciw HPV są niezwykle skuteczne u dziewcząt przed inicjacją seksualną. Skuteczność szczepionki jest również wysoka (91%) w grupie kobiet 24-45 lat.
Szczepionka jest stosowana w zapobieganiu wystąpienia zmian przednowotworowych narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy), raka szyjki macicy oraz brodawek zewnętrznych narządów płciowych (kłykcin kończystych).
Cykl szczepień składa się z 3 oddzielnych 0,5 ml dawek , podawanych wg schematu: 0,2,6 miesięcy. Szczepienie nie zastępuje rutynowych badań cytologicznych. Nie wykazano również leczniczego działania szczepionki.
Dzisiaj można już powiedzieć – szczepionka jest skuteczną ochroną przed rakiem szyjki macicy.
(więcej informacji: www.rakszyjki.pl)